Zaplanuj swój trawnik!

Trawa i rośliny przerastające szczegóły nawierzchni ogrodowych? Ciekawy efekt i efektywne rozwiązanie. W ten metodę wyprodukować można pięknie wyglądającą ścieżkę prowadzącą do altany bądź ogródka warzywnego, po której będziemy mogli chodzić bez żadnych obaw. Przedstawiamy materiały, za poradą których wytwarza się takie nawierzchnie, zastanawiamy się, jakie rośliny posiać i posadzić w wolnych przestrzeniach , a dodatkowo radzimy, jak dbać o nie dbać.

Celowe posianie roślin wokół płyt i kostek nawierzchni ogrodowych chroni je przed rozprzestrzenianiem się chwastów. Nieproszeni goście w takich miejscach ukazują się wszak zwłaszcza zazwyczaj. Dzięki temu oszczędzamy sobie pracy związanej z pieleniem i opryskami.

Nawierzchnie możemy stworzyć za radą bruku, płyt chodnikowych, kamiennych płyt, żwiru i betonowych krat. Wybór konkretnego materiału uzależniony jest od stylu naszego ogrodu,  a ponadto znajdującej się w nim architektury czy pokrywy roślinnej.

obrzeże ogrodowe

Bruk z kostek granitowych, betonowych lub klinkierowych układamy tworzącpożądany kształt i w ustalonych wcześniej (regularnych bądź nie) odstępach pozostawiając wolne przestrzenie. W tych teraz miejscach będą rosły rośliny. Najbardziej przyszłościowy, elegancki wygląd osiągniemy za poradą płyt chodnikowych, które mają zwyczajne, regularne krawędzie. W zgodzie z własnymi preferencjami ustalamy szerokość fug i wysiewamy je dobrej jakości trawą. Sprawdzi się tutaj trawa Barenbrug – tworzy ona zwarty, soczysto zielony trawnik o wysokich walorach reprezentacyjnych.

Całkiem inny efekt uzyskamy, jeśli zdecydujemy się przykładowo. na ścieżki z kamiennych płyt. Ich powierzchnia musi być gładka (zupełnie inaczej nie będziemy w stanie chodzić po dróżce), nieregularne powinny być jednakże ich krawędzie. Układamy je luźno, najlepiej na trawniku, ale możemy wpuścić je także w grunt porośnięty kwiatami. Wtedy poszczególne płyty poprzetykane będą różnobarwnymi akcentami. Wybierajmy płyty z piaskowca, łupków i granitu. Wyjątkowo przydatne okażą się obrzeża trawnikowe.

Wyjątkowo naturalnie wyglądający efekt uzyskamy dzięki nawierzchni z utwardzonego żwiru. Rośliny będą go przerastać w dowolny sposób, tak, jak się rozsieją. To rozwiązanie pasuje do ogrodu, który z założenia ma wyglądać na taki, w który człowiek ingeruje w minimalnym stopniu. Oczywiście docenią je romantycy o nostalgicznej duszy.

obrzeża ogrodowe

Ostatni proponowany metodę – nawierzchnia idealna to płyta ażurowa– najbardziej sprawdzi się w przypadku podjazdów czy mini parkingów. Wyrastająca spomiędzy nich trawa zasłoni betonowe szczegóły i utworzy zielony dywan. To wyjście w najwyższym stopniu łączące efektywność z estetyką. Za pomocą betonowych krat nie twórzmy natomiast chodników. Nie będzie się po nich bowiem zbyt wygodnie chodziło.

Jak widać, w przestrzeniach między detalami nawierzchni w bardzo wielu sytuacjach sieje się trawę. Możliwe jest również układanie darni z rolki. Tniemy ją wtedy na pasy i dopasowujemy do kształtu szczelin. Zamiast trawy możemy wybrać również niskie byliny. Możliwości w zakresie wysiewanych roślin kształtuje również stopnień nasłonecznienia stanowiska. Miejsca zacienione bez problemu porosną mchem, w tych półcienistych z powodzeniem zastosujemy acenę drobnolistną, dobrówkę rozłogową, karmnik ościsty czy fiołek labradorski. Słońca nie boją się natomiast niskie odmiany dzwonków i rozchodników, zioła pachnące, goździk skalny, macierzanki, skalnice czy żagwin ogrodowy.

Jeżeli już chodzi o pielęgnację roślin wokół nawierzchni – najważniejsze to regularnie je podlewać. W szczególności w początkowym czasie po ich wysianiu i posadzeniu. Rzadszego nawadniania będą wymagać dopiero wówczas, gdy ich system korzeniowy się wzmocni. Nawożenie warto przeprowadzać raz na cztery tygodnie. Stosujemy wówczas nawozy w płynie. Ażeby trawnik wyglądał na zadbany, należy podkaszać go raz na tydzień.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s