Tereny zielone – pomysły na zagospodarowanie

Trawa i rośliny przerastające elementy nawierzchni ogrodowych? Ciekawy efekt i funkcjonalne rozwiązanie. W ten sposób wyprodukować można pięknie wyglądającą ścieżkę prowadzącą do altany bądź ogródka warzywnego, po której będziemy mogli chodzić bez żadnych obaw. Przedstawiamy materiały, za poradą których kreuje się takie nawierzchnie, zastanawiamy się, jakie rośliny posiać i posadzić w wolnych przestrzeniach oraz dodatkowo radzimy, jak dbać o nie dbać.

Posianie roślin dookoła płyt i kostek nawierzchni ogrodowych chroni je przed rozprzestrzenianiem się chwastów. Nieproszeni goście w takich miejscach ukazują się przecież wyjątkowo w większości wypadków. Dzięki temu oszczędzamy sobie pracy związanej z pieleniem i opryskami.

Nawierzchnie możemy wyprodukować za radą bruku, płyt chodnikowych, kamiennych płyt, żwiru i betonowych krat. Wybór konkretnego materiału zależy od typu naszego ogrodu , a ponadto znajdującej się w nim architektury czy pokrywy roślinnej.

Bruk z kostek granitowych, betonowych lub klinkierowych układamy kreując pożądany kształt i w ustalonych poprzednio (regularnych bądź nie) odstępach pozostawiając wolne przestrzenie. W tych aktualnie miejscach będą rosły rośliny. Najbardziej przyszłościowy, super wygląd osiągniemy za poradą płyt chodnikowych, które posiadają zwyczajne, regularne krawędzie. Zgodnie z własnymi preferencjami ustalamy szerokość fug i wysiewamy je dobrej jakości trawą. Sprawdzi się tutaj trawa Barenbrug – tworzy ona zwarty, soczysto zielony trawnik o wysokich walorach reprezentacyjnych.

Całkowicie inny efekt uzyskamy, jeżeli zdecydujemy się na przykład. na ścieżki z kamiennych płyt. Ich powierzchnia musi być gładka (inaczej nie będziemy w stanie chodzić po dróżce), nieregularne powinny być jednakże ich krawędzie. Układamy je luźno, najlepiej na trawniku, niemniej jednak możemy wpuścić je także w grunt porośnięty kwiatami. Wówczas poszczególne płyty poprzetykane będą różnobarwnymi akcentami. Wybierajmy płyty z piaskowca, łupków i granitu.

kratka trawnikowa cena

wyjątkowo naturalnie wyglądający efekt uzyskamy dzięki nawierzchni z utwardzonego żwiru. Rośliny będą go przerastać w dowolny metodę, tak, jak się rozsieją. To rozwiązanie pasuje do ogrodu, który z założenia ma wyglądać na taki, w który człowiek ingeruje w minimalnym stopniu. Oczywiście docenią je romantycy o nostalgicznej duszy.

Ostatni proponowany metodę – nawierzchnia idealna to płyty ażurowe– najbardziej sprawdzi się w przypadku podjazdów czy mini parkingów. Wyrastająca spomiędzy nich trawa zasłoni betonowe detale i utworzy zielony dywan. To wyjście w najwyższym stopniu łączące użyteczność z estetyką. Za radą betonowych krat nie twórzmy jednak chodników. Nie będzie się po nich bowiem zbyt wygodnie chodziło – super rozwiązaniem są kratki ogrodowe.

Jak widać, w przestrzeniach między detalami nawierzchni w bardzo wielu przypadkach sieje się trawę. Możliwe jest również układanie darni z rolki. Tniemy ją wtedy na pasy i dopasowujemy do kształtu szczelin. Zamiast trawy możemy wyselekcjonować też niskie byliny. Sposobów w zakresie wysiewanych roślin kształtuje także stopnień nasłonecznienia stanowiska. Miejsca zacienione bez kłopotu porosną mchem, w tych półcienistych z powodzeniem zastosujemy acenę drobnolistną, dobrówkę rozłogową, karmnik ościsty czy fiołek labradorski. Słońca nie boją się jednak niskie odmiany dzwonków i rozchodników, zioła pachnące, goździk skalny, macierzanki, skalnice czy żagwin ogrodowy.

kratka trawnikowa cena

Jeśli chodzi o pielęgnację roślin wokół nawierzchni – najważniejsze to regularnie je podlewać. Szczególnie w początkowym czasie po ich wysianiu i posadzeniu. Rzadszego nawadniania będą wymagać dopiero wtedy, gdy ich system korzeniowy się wzmocni. Nawożenie warto przeprowadzać raz na cztery tygodnie. Stosujemy wtedy nawozy w płynie. żeby trawnik wyglądał na zadbany, powinno się podkaszać go raz na tydzień.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s