Zagospodaruj tereny wokół domu – garść pomysłów

Trawa i rośliny przerastające detale nawierzchni ogrodowych? Ciekawy efekt i efektywne rozwiązanie. W ten metodę wyprodukować można pięknie wyglądającą ścieżkę prowadzącą do altany bądź ogródka warzywnego, po której będziemy mogli chodzić bez żadnych obaw. Przedstawiamy materiały, za poradą których kreuje się takie nawierzchnie, zastanawiamy się, jakie rośliny posiać i posadzić w wolnych przestrzeniach , a ponadto radzimy, jak dbać o nie dbać.

Celowe posianie roślin dookoła płyt i kostek nawierzchni ogrodowych chroni je przed rozprzestrzenianiem się chwastów. Nieproszeni goście w takich miejscach pojawiają się przecież szczególnie w znaczącej liczbie sytuacji. Dzięki temu oszczędzamy sobie pracy związanej z pieleniem i opryskami.

brick-home-290315_640

Nawierzchnie możemy stworzyć za radą bruku, płyt chodnikowych, kamiennych płyt, żwiru i betonowych krat. Wybór konkretnego materiału zależy od rodzaju naszego ogrodu oraz znajdującej się w nim architektury czy pokrywy roślinnej.

Bruk z kostek granitowych, betonowych albo klinkierowych układamy tworzącpożądany kształt i w ustalonych poprzednio (regularnych bądź nie) odstępach pozostawiając wolne przestrzenie. W tych w chwili obecnej miejscach będą rosły rośliny. Najbardziej nowoczesny, super wygląd osiągniemy za poradą płyt chodnikowych, które posiadają intuicyjne, regularne krawędzie. Zgodnie z własnymi preferencjami ustalamy szerokość fug i wysiewamy je dobrej jakości trawą. Sprawdzi się tutaj trawa Barenbrug – tworzy ona zwarty, soczysto zielony trawnik o wysokich walorach reprezentacyjnych.

Całkiem inny efekt uzyskamy, jeżeli zdecydujemy się na przykład. na ścieżki z kamiennych płyt. Ich powierzchnia musi być gładka (zupełnie inaczej nie będziemy w stanie chodzić po dróżce), nieregularne powinny być jednakże ich krawędzie. Układamy je luźno, najlepiej na trawniku, ale możemy wpuścić je również w obszar porośnięty kwiatami. Wówczas poszczególne płyty poprzetykane będą różnobarwnymi akcentami. Wybierajmy płyty z piaskowca, łupków i granitu.

Wyjątkowo naturalnie wyglądający efekt uzyskamy dzięki nawierzchni z utwardzonego żwiru. Rośliny będą go przerastać w dowolny sposób, tak, jak się rozsieją. To rozwiązanie pasuje do ogrodu, który z założenia posiada wyglądać na taki, w który człowiek ingeruje w minimalnym stopniu. Na 100% docenią je romantycy o nostalgicznej duszy.

Ostatni proponowany metodę – nawierzchnia idealna to płyty ażurowe czy kratki trawnikowe– najbardziej sprawdzi się w przypadku podjazdów czy mini parkingów. Wyrastająca spomiędzy nich trawa zasłoni betonowe szczegóły i utworzy zielony dywan. To wyjście w bardzo wysokim stopniu łączące użyteczność z estetyką. Za poradą betonowych krat nie twórzmy natomiast chodników. Nie będzie się po nich bowiem zbyt wygodnie chodziło.

kratka trawnikowa cena

Jak widać, w przestrzeniach między detalami nawierzchni w znaczącej liczbie przypadków sieje się trawę. Możliwe jest również układanie darni z rolki. Tniemy ją wówczas na pasy i dopasowujemy do kształtu szczelin. Zamiast trawy możemy wybrać również niskie byliny. Możliwości w zakresie wysiewanych roślin kształtuje też stopnień nasłonecznienia stanowiska. Miejsca zacienione bez kłopotu porosną mchem, w tych półcienistych z powodzeniem zastosujemy acenę drobnolistną, dobrówkę rozłogową, karmnik ościsty czy fiołek labradorski. Słońca nie boją się jednak niskie odmiany dzwonków i rozchodników, zioła pachnące, goździk skalny, macierzanki, skalnice czy żagwin ogrodowy.

Jeżeli już chodzi o pielęgnację roślin wokół nawierzchni – najważniejsze to regularnie je podlewać. Zwłaszcza w początkowym czasie po ich wysianiu i posadzeniu. Rzadszego nawadniania będą wymagać dopiero wtedy, gdy ich system korzeniowy się wzmocni. Nawożenie warto przeprowadzać raz w miesiącu. Stosujemy wtedy nawozy w płynie. By trawnik wyglądał na zadbany, trzeba podkaszać go raz na tydzień.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s