Kiedy może pojawić się mech?

Pewnie znakomita większość z nas napotkała problem wyrastającego w ogrodzie mchu, który niszczy trawnik. Przyczyny pojawiania się porostu mogą być różnorodne, a jego pozbycie skomplikowane i czasochłonne. Jednakże zawsze istnieje skuteczna metoda, by go usunąć.

Kiedy może pojawić się mech? Jego rozrostowi sprzyjają różnorodne czynniki: kwaśne pH gleby (które jest równocześnie niesprzyjające dla wzrostu trawy), ciężka i zbita gleba o bardzo dużej wilgotności, czy nadmierne zacienienie trawy. Mchy wyrastają także przy nadmiernym nawożeniu ziemi (bądź przy jego braku) , a ponadto w wypadku, gdy za bardzo zbiliśmy darń i pojawił się filc. Sprzyjający jest też osłabiony wskutek przemarznięcia albo chorób trawnik.

obrzeże ogrodowe

Całe szczęście do dyspozycji posiadamy kilka różnych metod, które pomogą nam pozbyć się niechcianego porostu. Najprostszym sposobem jest mechaniczne usuwanie mchu przez jego wyrwanie w trakcie wygrabiania trawy. Można użyć najzwyklejszych grabi bądź wertykulatora. Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać z początkiem wiosny. Prócz mchu usuniemy też starą trawę i resztki liści.

Innym rozstrzygnięciem jest zastosowanie środków chemicznych. Spryskiwanie mchu odpowiednimi substancjami jest bardzo efektywne, jednakże efekty są krótkotrwałe. W związku z tym zabieg należy powtarzać regularnie, w wielu przypadkach co kilka tygodni. Przed zastosowaniem odpowiednich substancji trzeba krótko skosić trawnik, dzięki temu ciecz dotrze do chwastów. Tego rodzaju preparaty najlepiej stosować od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie najszybciej.

kratka trawnikowa cena

W walce z mchem ważne jest też odpowiednie nawożenie trawnika, bowiem na zdrowo rozrastającej się murawie nie byłoby dla niego wystarczającego miejsca. Nawóz powinien być dopasowany do stylu gleby , a ponadto stosowany w odpowiednich proporcjach. Poza tym, na rynku dostępne są także nawozy, które mają zwalczać rozrost mchów wyrastających też w eko kratka czy geokratka. Zawierają one siarczan żelaza, który posiada ograniczać jego wzrost.
Żeby rozluźnić zbitą glebę, która jest idealna dla mchów, warto przeprowadzić aerację gleby, dzięki czemu będzie ona ?luźniejsza?. W ten metodę stworzymy korzystniejsze okoliczności dla wzrostu trawy. Mech lubi również miejsca zacienione, gdzie jest duża wilgoć. W takich miejscach lepiej siać trawę z mieszanek nasion traw odpornych na zacienienie. Ostatecznością może być całkowite zrezygnowanie w takim miejscu z trawnika i posadzenie innych roślin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s